Jak chytat štiku?
Štika je nádherná, dravá ryba, velice ceněná nejen pro svou (někdy značnou velikost) ale hlavně pro krásu a bojovnost. Ulovit větší štiku neni pro zelenáče, který nic neumí, protože má takovou sílu, že prostě vlasec přetrhne a zmizí. Na druhou stranu, někdy se nevede ani zkušeným, protože ačkoliv znají řeku do nejmenších podrobností, tak prostě ryba nezabere a je to. V první řadě je potřeba znát okolí a zvyky ryb. Jak se v jednotlivou dení dobu stěhují po řece. Je vcelku zbytečné nahazovat návnadu do prázdné tůňky, když jsou ryby tou dobou někde u protějšího břehu. Pak počasí, pokud se ryby schovávají, nebo naopak táhnou za kořistí někam uplně jinam, šance chytit je je nulová. Nu a pak jsou náhody jež ovlivňují šanci na úlovek. Buď se může dolů po řece přihnat nějaká špína, jež všechny ryby znechutí nebo rovnou zabije, a nebo naopak, hejno nějakých malých rybek vytáhne dravce z úkrytu. Zajímavé je, že i taková kapitální štika někdy zabere na návnadu připomínající starou bačkoru, když jí okolo tlamy proplouvají živé rybičky. A jindy naopak nezabere, ať děláte co děláte. Prostě rybaření je hlavně o štěstí. Jasně, kvalitní výbava a zkušenosti pomohou, ale když je smůla, tak nechytíte nic.
Hlavatka Podunajská
Hlavatka Podunajská je se svou délkou až 110 cm (u nás) nejen naší, ale i evropskou největší lososovitou rybou. Údajný maximální vzrůst je asi 180 cm, což by dávalo již poměrně úctyhodného krokodýla. V ČR žije jen značně ojediněle, alespoň přírodně, vysazována může být kdekoliv. Poznávací znaky jsou: tuková ploutvička, stejné zabarvení těla jako u pstruha (hřbet tmavý, břicho světlé, tmavé skvrny), dlouhé tělo, široká huba plná zubů. Pro svou extrémní sílu jde o opravdu královskou kořist. (údajně, nepotkal jsem nikoho, kdo by jí opravdu ulovil) Na druhou stranu, lidé jež "vytáhli" extrémně veliké sumce si těchto kořistí cenili jako naprosto jedinečných, a Hlavatka by se nepochybně dobře vyjímala i vedle nich.
Pstruh duhový
Pstruh americký duhový (Oncorhynchus mykiss) je poměrna malá (25-40 cm) původně severoamerická lososovitá ryba. Poměrně hojného rozšíření dosahuje nejen migrací, ale hlavně je vysazován všude možně po světě. Má stříbřité tělo s malými tečkami tmavé barvy, tukovou ploutvičku a růžový pruh na bocích. Díky jeho poměrně hojnému zastoupení sice utrpěla prestiž, jakožto vzácný úlovek, ale zase ryby žijící volně v řekách bývají na svou velikost až neobvykle bojovné, a poskytnou tak velmi dobrý rybářský zážitek.
Subscribe to:
Posts (Atom)