Všelijaké další potvory
Obecně míněno to co se nazývá plody moře. Jde o různé krevetky, sépie, chobotničky a podobně. Obvykle prostě vše co se chytí do sítě a není to ryba. Pravdou je, že různé tyto potvůrky někteří lidé dost nemusí, a to ani vidět, natožpak konzumovat, ale naopak jiní v nich vidí lahůdku. Fakt je, že různé druhy se různě upravují (smaží či vaří, krevetky se musí vyloupat, a podobně) a také různě chutnají (třebas zmiňovaná kreveta je dobroučký kousíček masa, zatímco pořádný kus z velkého kalamara (nejen malinkaté calamares kroužky, oni existují i podobné potvory obřích rozměrů, ze kterých jsou celé velké kusy masa) je vždycky gumovitý.. (ale také šťavnatý a dobrý, stačí jen hodit na rozpálenou pánev) Obecně jsou tito tvorové velmi vítáni snad ve všech přímořských kuchyních. U nás k dostání ve zmražené podobě, což nikdy není tak dobré jako čerstvé.
Mušle
Mušličky jsou nejen krásné (Jak by vám tvrdily povahy krasudušné) ale také jsou jedním z plodů moře a jako takové jsou též hojně konzumovány. Zápisy o jejich konzumaci (spolu též s ústřicemi) sahají značně daleko do starověku. Jsou chuťově výborné a obecně patří do větiny kuchyní ze středomořské oblasti. Vynikající hlavně s vínem a bílým pečivem. Ale není všechno zlato co se třpytí, mušle (slávky) dens musí být pod důkladnou hygienickou kontrolou, protože se v moři s oblibou usazují z oblastech vyústění stok (mají tam prostě dost výživy) a tak by mohlo zvyšování úlovku prostřednictvím sběru mušlí ze stoky výrazně ohrozit zdraví. Jinač jen v Evropě se ročně zkonzumuje okolo 100 tisíc tun slávek.
Krab
Krab je živočichem mořským, byť je vzdáleně příbuzný s naším rakem. Současně je ale vzdáleně příbuzný s pavouky, (klepítka, 8 nohou) takže je mnoho lidí jaksi nemusí na pohled, nicméně jde o uznávanou lahůdku. Postaru se lovili do pastí, dnes je bohužel převládajícím způsobem očesání celého dna vlečenou sítí. Jinak je krab (čerstvý, ideálně ještě živý) opravdu vítaným hostem v kuchyni. Nebudeme si nic namlouvat, tohle není o rybaření, ale o prvotřídním gurmánském zážitku. Ovšem bohužel také za prvotřídní finance.
Raci
Ještě před takovými sto lety (v čistých obalstech zachovalejší přírody ještě před padesáti) byli ryci v každé říčce. Převážně chudí vesničané je vesele chytali a baštili po tisících a nikde ničemu to nevadilo. Zato později bohužel začalo raků ubývat. S příchodem masivního znečišťování řek a říček, jak nečištěnými odpadními vodami, tak přebytečnými chemikáliemi, se jim postupně životní prostor zůžil na nic. Ono na vyhubení celé polulace stačí jedno přehnaně pohnojené pole, odkud spláchne déšť hnojiva do potoka. A tak holt jsou dnes raci na seznamu chráněných živočichů, a nejde jen o to, že je chytat nesmíte, ale vůbec vidět v přírodě raka je skoro zázrak.
Treska
Treska není rybou našich vod, ale zato rozhodně mezi lovné ryby patří. Ovšem pozor, ono jako u všeho je obrovský rozdíl mezi rybou chycenou v čisté přírodě vlastnoručně (a ideálně opravdu čerstvě) a rybou která proslš průmyslovým zpracováním. (už vůbec nemluvě o tom, že to co se vozí do ČR, je levné a je označené jako filé z tresky je jakýsi slis ze zbytků co při zpracování odpadnou. Známý to posledně označil za lisovanou špínu ze dna rybářské lodi, a bohužel nebyl zas tak daleko od pravdy.) jinač dorůstá délky skoro 1,4M a váhy 60, 70 a více kg. Respektive dorůstala, dneska jsou díky průmyslovému lovu běžné tresky okolo 10kg váhy, ale ani to snad rybáře neurazí. Mimochodem poslední dobou jsou docela v módě rybářské dovolené například v norsku a podobně. Ten kdo má doma pořádný mrazák si při takové dovolené přijde na své, a pokud má rád nejen lov, ale i konzumaci ryb tak ho vyjde prakticky na nulu, protože za náklady v relativně rozumné výši (není to až tak daleko, na místě je levně) získá takových ryb, že má na rok o jídlo postaráno.
Subscribe to:
Posts (Atom)