Losos obecný
Losos obecný (Salmo salar) je dravá ryba se stříbrnými šupinami, dorůstající běžmě velikosti něco pod metr (maximální úlovky jsou až 1,5m). Jde o (oh jak překvapivé) rybu lososovitou, která se ačkoliv většinu života tráví v moři rozmnožuje v řekách. Je to ryba pověstná svou silou a vytrvalostí, za svůj život uplave tisíce km v moři, aby se poté coby dospělý vrátil na místo kde se sám narodil a zanechal zde své potomstvo. U nás byli nějaký čas zcela vyhubeni, díky úsilí rybářů se však již opět začala tvořit jejich populace v určitých místech. (Co se tak pamatuji, nasazeno bylo několik tisíc plůdků, a z toho bylo doloženo několik vracejících se dospělých ryb, ale i to je již obrovský úspěch, jestliže se dospělí vrátí několik let po sobě a současně budou nasazováni noví malí z umělého chovu, je veliká šance že by se losos mohl stát opět realtivně běžně vzácnou rybou v našich řekách.)
Tresty
Upozornil také na to, že rozhodující pravomoc rozhodnout o vině a trestu novela přesouvá ze soudu na státního zástupce. Třetím důvodem pro veto byl fakt, že i nynější právní úprava umožňuje přistupovat k pachatelům, kteří se ke svým deliktům přiznají a pomáhají objasnit i jinou trestnou činnost, mírněji než k ostatním. Na dnešek soud naplánoval výslechy poškozených, kteří s výjimkou Kavana přišli. Kohout se s nimi přel a hledal chyby v jejich jednání. "Tehdy jsem byl na Slovensku. Na schůzce s mluvčím slovenského prezidenta," řekl Kohout do očí muži, kterého podle obžaloby připravil o 19.000 korun a 320 dolarů. Českou měnu dal Kohoutovi na obstarání letenky do Thajska, které se ale podle svých slov nedočkal. Dolary mu prý Kohout ukradl doma přímo z peněženky, když u něj jednou nocoval. Obžalovaný ale vinu popírá.
Hlavatka podunajská
Hlavatka podunajská (Hucho hucho)(žeby to pojmenovával někdo se záchvatem padoucnice?). Tato ryba o maximálním vzrůstu něco přes metr a 10 cm (v ČR, jinde až 180 cm) je největší lososovitou rybou obývající Evropské podhorské řeky. Má dlouhé tělo narůžovělé barvy s malými tmavými skvrnami, načervenalou ocasní ploutev a pořádnou tlamu plnou zubů. (Jde pochopitelně o rybu dravou) Je pro svojí krásu a bojovnost velmi ceněna jako sportovní úlovek. Na našem území poměrně vzácná, dnes místy vysazována uměle.
Jeseter malý
Jeseter malý, Acipenser ruthenus je poměrně zvláštní ryba. Její rypec a kostěnými výrůstky chráěnný hřbet a boky ji řadí mezi víceméně živé zkameněliny, než mezi současné ryby. Je (jak by asi nikdo podle jména nauhodl) ze všech jeseterů nejmenší, u nás dorůstá velikosti 40-60 cm, v zahraničí až 1,25 metru. Má asymetrickou ocasní ploutev, je původní v Moravských řekách.
Subscribe to:
Posts (Atom)